Šis vaisius yra unikalus ne tik išvaizda, bet ir skoniu - saldokas, bet su rūgštele ir net šiek tiek kartumo, mmm :) Beje, gali būti ne tik raudonas - atskirų rūšių spalva kinta nuo visiškai baltos, rožinės iki tamsiai tamsiai raudonos. Dydžiai taip pat būna įvairiausi - nuo kelių iki keliolikos cm skersmens, nors Lietuvoje dažniausiai matau vidutinius ar truputį mažesnius nei vidutinius. Kuo mažesnis granatas, tuo rūgštesnis, tačiau tuo jame daugiau naudingų medžiagų.
A, apie medžiagas - granatai pilni vitaminų (A, E, C), turi daug folio rūgšties (todėl labai tinka nėštukėms), antioksidantų (ginkimės nuo laisvųjų radikalų :), tanino. Granatai naudingi sergantiems diabetu, turintiems širdies ir spaudimo problemų, ir gydant paprastą peršalimą.
Dar manoma, kad granatai yra afrodiziakai ir didina libido, bet tai gali būti tik legenda :) Nors atvirkščiai nei mano daugelis, būtent granatą, o ne obuolį Ieva dalijosi su Adomu... :)
Dažniausiai granatas valgomas kaip vaisius, tačiau rytų ir Viduržemio šalių virtuvėse rasim nemažai receptų su granatais. Jei nenorit ieškoti receptų, tai sekantį kartą, kai gaminsit daržovių ar vaisių salotas, įberkit granato sėklyčių. Arba panaudokit gaiviam desertui, pavyzdžiui, želė. Arba kai marinuosite mėsytę, pabandykit panaudoti šviežių granato sulčių - nustebsit, koks įdomus skonis gaunasi :)
Sunokę raudonųjų veislių granatai būna ryškiai raudoni, man pavyko rasti tik šviesiai rausvų, bet nesistebiu, nes visiškai sunokusius būtų sunku atgabenti iki mūsų nepažeistus ir gražiai atrodančius. Be to, šiek tiek nubrozdinta odelė yra skiriamasis granato požymis - tai nieko blogo. Kai rinksitės granatą, pasikliaukit jo svoriu - griebkite sunkiausią, jis bus sultingiausias.
Kambario temperatūroje granatas puikiai išsilaiko apie savaitę, šaldytuve - apie mėnesį ar net daugiau. O sėklytes galima ir užšaldyti :)
Jau minėjau, kad granatai unikalūs? :) Aha, unikalūs jie ir kai reikia juos valgyti. Dauguma žmonių juos perpjauna pusiau ir tada bando iškrapštyti sėklytes. Lengviau tai sekasi perpjovus ar perskėlus granatą į ketvirčius. Bet kuriuo atveju, turime tą pačią problemą - sėklytės traiškosi ir aptaško viską aplink savo sultimis. Svarbus perspėjimas - granato sultys dažo ir yra sunkiai išplaunamos! Senovėj Rytuose granatų sultys atstodavo raudonus dažus drabužiams ir rytietiškiems kilimams, taip kad beware :)
Bet nenusimenam, yra būdas ir šitą vaisių gražiai ir patogiai ragauti. Specialiai jums - Namų Darkytojos iliustruotas how-to :) Pati niekaip nebūčiau taip sugalvojus - išmokė vyras, kuris kažkada, kai buvo viengungis, nusipirko ir prasigooglino :)
Štai mūsų objektas prieš procesą:

