Beje, savo tinklapyje Prisma akcentuoja, kad pas juos rasime ne tik geras kainas, bet ir aukštą kokybę. Tokių teiginių atžvilgiu esu skeptiška, nes, mano nuomone, kokybė kainuoja. Ypač kalbant apie Lietuvos gamintojus - būtų keista, jei vieną parduotuvę, kad ir didelę, turinti Prisma sugebėtų gauti iš jų geresnes aukštos kokybės produktų kainas, nei milžinė Maxima...

O pirmajame kaininiame leidinyje, kurio pasiūlymai galioja iki rugpjūčio 27 dienos, radau tokias mane sudominusias akcijas:
- kiaulienos nugarinė be kaulo - 15,99/kg
- šviežia atšaldyta viščiukų broilerių filė - 12,99/kg
- virtos dešrelės Tarybinės Samsono (a.r.) - 2,89/250 g
- jogurtas Valio Gefilus (2%) - 2,39/380 g (mano mėgstamiausias :)
- pienas Dvaro (2,5%) - 1,59/1 l
- glazūruotų pangasijų filė, sušaldyta, vakuume - 6,79/kg
- kečupas Heinz - 3,99/570 g
- makaronai Magyar - 0,79/400 g (galvojau, vistik negrįš tie laikai, kai padorūs makaronai iki lito kainavo... Neskaičiuojam tų pilkų makaronų IKI ar beskonių Maximos Optima Linija :)
- alus Švyturio ekstra - 9,55/ 6 vnt. po 0,5 l
- šampūnas Johnson’s Baby - 4,69/200 ml
Dar leidinyje man patiko, kad prie mėsos produktų nurodyta jų rūšis, o prie pieno - riebumas. Senieji prekybos centrai ne visi tai nurodo, o kai kurių leidiniuose nėra net surašytų kainų, perskaičiuotų kilogramui ar litrui...

Taip pat man patiko, kad Prisma daug dėmesio skiria ekonomijai ir ekologijai. Na, nebūtų skandinavai :) Taigi, vėl cituoju: "mūsų prekių asortimente rasite ekologiškų, natūralių ir „Sąžiningos prekybos“ ženklu pažymėtų produktų", Prisma - "pirmasis prekybos centras Lietuvoje, kuriame veiks taros perdirbimo automatai" ir jame "naudojama moderni šaldymo įranga su dangčiais ir durelėmis bei šilumos utilizavimo sistema. Taip suvartojama iki 20 procentų mažiau elektros energijos." Puiku, argi ne?
Taigi, lauksime atsako iš supermarketų-senųjų vilkų, o Prismai linkiu tik sėkmės :)
Prisma ir Rainbow logo - via S-kanava
1. Apsipirkimui, ypač didesniam, protingai pasirinkite laiką. Juk nemėgstate nei eilėse stovėti, nei stumdytis, nei brautis pro "žmones-kamščius", ar ne? Pastariesiems pavadinimą sugalvojo mano vyras - tai žmonės, kurie įsikuria su visu savo prekių vežimėliu viename praėjime užimdami jį visą ir penkiolika minučių renkasi makaronus. Arba atsidaro alaus šaldytuvą, ima skaičiuoti, kaip čia pasiimti kuo daugiau ir kuo pigiau, ir nepastebi, kad kol jie tikrina savo skaičiavimo mintinai gebėjimus, už jų jau lūkuriuoja keli apsisprendę ir labai ištroškę piliečiai :)
Taigi, kada geriausias laikas apsipirkti? Tai labai priklauso nuo parduotuvės dydžio ir darbo laiko, bet daugiausia šansų rasti ją pustuštę yra ryte vos po atsidarymo arba vakare, prieš uždarymą. Tačiau tuo metu galite nerasti visko, ko jums reikia - paprastai ryte dalis šviežių prekių dar būna neatvežta ar nesudėta į lentynas/šaldytuvus, o vakare - jau išpirkta ir nesivarginama papildyti. Todėl, jei tik galite, rinkitės pietų metą. Pirkėjų bus šiek tiek mažiau, o prekių jau pakankamai. Dar įdomus faktas, kurį perskaičiau kažkur kažkada seniai, bet vis nesugalvoju patikrinti - mažiausiai žmonių į parduotuves eina trečiadieniais :)
2. Jei vertinate šviežumą (o kas nevertina?), rinkitės labiau įprastus ir dažniau perkamus produktus. Jų nuperkama daugiau, taigi daugiau ir šansų, kad jie į sandėlį/parduotuvę/lentyną patenka dažniau, todėl yra šviežesni. Labai liūdna, kad dėl šios priežasties Lietuvoje neįmanoma nusipirkti normalaus skonio ir būsenos retesnių ir įdomesnių importuojamų sūrių, mėsos produktų, egzotinių vaisių ir daržovių.
A, dar vienas dalykas dėl vaisių ir daržovių - dauguma jų turi sezoniškumą, ir skaniausi bei pigiausi būna savo sezono piko metu. Todėl tikrai nepirksiu šią savaitę RIMI akcijuojamų mandarinų - visi žinome, kad citrusinių vaisių sezonas žiemą, ir nors siūloma kaina patraukli, beveik sutikčiau lažintis, kad Italijos, Ispanijos ar iš kur ten jie bebūtų atvežti sandėliuose šie mandarinai prastovėjo nuo praeito viduržiemio, kad tiek laiko išlaikytų prekinę išvaizdą buvo papildomai apdoroti chemikalais, ir, nepaisant visų pastangų, jei jau prekybos tinklui buvo pasiūlyti dvigubai ar trigubai pigiau, reiškia, nėra paties geriausio skono ir sultingumo... Apskritai tikėtina, kad nepardavus, gyventi jiems teliko kokia pora savaitėlių...
3. Parduotuvės yra planuojamos ne bet kaip. Jos planuojamos gudriai, remiantis žmonių psichologija ir fiziologija, o vienintelis to tikslas - kad jūs nupirktumėte daugiau. Štai kodėl pienas ir duona išdėlioti taip, kad norint nueiti nuo vieno iki kito, reikia pereiti visą parduotuvę. Arba mėsos produktų lentyna yra pačiame parduotuvės gale. Principas paprastas ir įrodytas - kuo daugiau prekių pamatote, tuo daugiau nuperkate. Taigi eidami tuo ilgu ilgu praėjimu tarp sausainių ir saldainių lentynų link žuvies šaldytuvo, apsižiūrėkite, ar nebuvote paveikti šio principo ir vežimėlyje neatsirado koks pakelis sausainiukų ar šokoladas :)
4. Toliau apie parduotuvių planavimą - prekės lentynose dėstomos taip pat ne bet kaip, o pagal iš anksto paruoštas schemas. Jų tikslas vėlgi toks pats - kad jūs nupirktumėte kuo daugiau tokių prekių, kurias pardavėjui labiausiai apsimoka parduoti, t.y. brangesnių ar su didesniu antkainiu. Tokios prekės išdėliojamos akių lygyje. Jei ieškote geresnės kainos, aukštesnės nei vidutinės kokybės ar nemasinės gamybos produkto, jums teks arba pasistiebti, arba atsitūpti :)
5. Prie kasų žmonės paprastai kažkiek laiko laukia. Kai kurie laukia su vaikais. Būtent todėl ten pastatytos tos lentynos su spalvingomis saldmynų pakuotėmis ir kitokiomis smulkmenomis, pristumti maži šaldytuvai su ledais ar gaiviaisiais gėrimais. Visa tai jūs tikrai apžiūrėsite patys benuobodžiaudami eilėje, o jūsų vaikai iš to paties nuobodulio būtinai užsimanys to ar ano būtent jų akių lygyje padėto šokolado. Būkite protingi - tai tik dar vienas būdas pailginti jūsų čekį...
6. Dar apie parduotuvių išplanavimą - paprastai prekės, kurias ir taip perkate (vaisiai, daržovės, duonos, pieno, mėsos produktai) yra išdėliojamos apie parduotuvės perimetrą, o prekės, kurios nėra tokios būtinos ir mažiau naudingos jūsų mitybai (pusgaminiai, saldumynai, perdirbti produktai, vaisvandeniai) sudėliojamos parduotuvės centre esančiose lentynose. Todėl lengvai galite išvengti pagundų tiesiog eidami ratu aplink parduotuvę.
7. Vienintelės geros akcijos - kai mažinama kaina vienam produkto vienetui. Nors, iš finansinės pusės, lyg ir apsimoka pirkti pasiūlymus "4 už 2 kainą" ar "10 už 8 kainą", toks drastiškas kainos sumažinimas prekybininkams atsiperka keliais kartais išaugusiu parduotu kiekiu ir atlaisvintu nuo likučių sandėlių plotu. O jums ar atsiperka? Na, nebent vešite į Gariūnus perparduoti :)
Kitu atveju pagalvokite - ar tikrai jums reikia keturių tualeto valiklių, jei vieną butelį naudojate pora mėnesių? Juos nupirkę, turėsite valiklio - ne pirmo būtinumo prekės - atsargų aštuoniems mėnesiams, o pinigų, kuriuos jiems išleidote, jau nebe. Pirkite vieną, kuris yra akcijuojamas su normalia akcija vienam buteliui, o jei po poros menesių, kai šis baigsis, bus striuka su pinigais, nusipirksite pigesnį. O tokių akcijų kaip 8 pieno pakeliai už 3 kainą aš net nekomentuosiu. Nebent jūsų šeima tikrai išgers tiek pieno, kol baigsis jo galiojimo laikas. Pieno, kuris galioja du metus laikomas net ne šaldytuve, pirkti irgi nerekomenduoju.
8. Svarstydami, pirkti tą ar aną produktą, prisiminkite vieną skaičių - 30%. Tiek, pasak Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio tarnybos, viso nupirkto maisto pasaulyje yra išmetama. Lietuvoje tikslių duomenų apie išmetamo maisto kiekį kol kas nėra, tačiau Maisto Bankas vykdo apklausą jiems gauti. Jei joje sudalyvausite, pamatysite tarpinius rezultatus, kurie rodo, kad Lietuvoje maisto niekada neišmeta tik apie 3% žmonių, apie 28% išmeta maisto produktus, nes jie būna sugedę ir netinkami valgyti, apie 14% - nes maisto produktų galiojimas pasibaigė... Taigi, ar ta prekė, kurią laikote rankoje, tikrai neatsidurs šiukšliadėžėje?
9. Su praeitu punktu susijęs ir šis, labai paprastas patarimas - visuomet užmeskite akį į produkto galiojimo datą. Ir, manau, ne vienas jūsų žino prekybos centrų taisyklę, kuri yra gana logiška, tačiau mums, pirkėjams, nenaudinga - pildant lentynas, šviežesni produktai su ilgesniu galiojimu sudedami lentynoje toliau, kad pirmiau būtų išpirkti analogiški produktai su trumpesniu galiojimu. Todėl neverta pirkti kitos negu mėgstate varškės, jei jūsiškė galioja jau tik tris dienas - įkiškite ranką giliau į lentyną ir pažiūrėkite, kiek galioja ten sudėta jūsų mėgstamiausia varškė. Galite maloniai nustebti :)
10. Pastaruoju metu ir mūsų supermarketai ėmė siūlyti nuolaidas turintiems kuponus, kuriuos galite išsikirpti iš jų akcijinių leidinių ar atsispausidinti interneto svetainėse. Nors pirmieji tai daryti pradėjo RIMI, man labiau patiko IKI kuponai - jie iš leidinio gražiai išsiima, nes yra preforuotais krašteliais, o be to, ir kasoje aptarnaujami greičiau, nes ant jų yra skanuojami barkodai. Taupykite ir pinigus, ir laiką :)
11. Amerikiečiai (taip taip, tie patys, vis kemšantys greitą maistą :) mėgsta kartoti labai gerą posakį, kuriame telpa viskas, kuo galima vadovautis norint išsirinkti bent šiek tiek sveikesnį produktą, arba norint palyginti kelių gamintojų alternatyvas: "Nepirkite nieko, kas turi daugiau nei penkis ingridientus sudėtyje (tai yra per daug perdirbta); bent vieną ingridientą, kurio pavadinimo negalite ištarti (taip pat per daug perdirbta); bent vieną sintetinį ingridientą (tai yra prasto skonio); spalvotą paveiksliuką ant pakuotės (tai yra marketingas, nukreiptas į vaikus) arba skambų šūkį apie naudą jūsų sveikatai (tai yra klaidinantis faktas) ("Don't buy anything with more than five ingredients (it is too processed), with ingredients you can’t pronounce (also too processed), with anything artificial (it tastes bad), with a cartoon on it (it is a direct marketing to children), or with a health claim (it is misleading)."). Sutinkate?
12. Susilaikyti nuo neplanuotų ir impulsyvių pirkinių padės senas geras pirkinių sąrašas. Aš dažniau turiu jį galvoje, o popieriuje - tik kai reikia nupirkti tikrai daug produktų, dažniausiai šventėms. Tačiau popierinio sąrašo lengviau laikytis, o garantija, kad nieko nepamiršite - didesnė. Taip pat esu skaičiusi patarimą prie kiekvienos prekės prirašyti apytikslę kainą, ir, susiskaičiavus bendrą sumą, apsiperkant jos griežtai neviršyti.
13. Jei manote, kad patarimas neiti į parduotuvę alkanam, nes nupirksite daugiau, yra mitas, išbandykite jį praktiškai. Kiek man teko tikrinti savo kailiu ir klausytis apie kitų bandymus, šio patarimo veiksmingumas - 100% :)
14. Tikrinkite ne tik maisto prekių sudėtį ir galiojimo datą, bet ir pakuotės dydį. Ne vienas turbūt esate nupirkęs pigesnį produktą, tačiau vėliau pastebėję, kad visgi toje pakuotėje tik 900 ml pieno ar 800 g ryžių. JAV Maisto Marketingo Asociacija teigia, kad tokių dalykų nepastebi net 95% pirkėjų. O jei nenorite tapti "žmogumi-kamščiu", mintyse ilgai skaičiuojančiu, kurio dydžio pakuotę labiau apsimoka pirkti, užmeskite akį į kainų etiketes - jose dažnai, tiesa, labai jau smulkiu raštu, būna nurodyta kilogramo kaina.
Na va, iki gražaus skaičiaus pritrūko vieno patarimo, bet šiuo metu daugiau niekas į galvą nešauna. O ką prie šio sąrašo pridurtumėte Jūs?